Adobe XD Eklentileri — İşinizi Kolaylaştıracak Birkaç Öneri

Adobe XD, ilk çıktığında UI tasarımları için kullandığım programlar içinde ilk tercihim olmamıştı; fakat hızlı gelişti ve şu an ilk tercihim XD olmuş durumda. Başlarda kullanmamamın nedenlerinden birisi de eklenti (plugin) sayısının ve çeşitliliğinin yetersiz olmasıydı; fakat uygulamanın kendisi gibi epey bir yol kat etti Adobe XD eklentileri.

Ben de kullandığım ve işimi kolaylaştıran bazı Adobe XD eklentileri paylaşayım dedim. Bir ara da neden Adobe XD kullanıyorum onu da anlatırım.

İyi okumalar…

Lorem Ipsum

Tasarımcının en iyi dostlarından biri Lorem Ipsum metnidir. Her seferinde lipsum.com’a gitmektense bu eklentiyle, lazım olduğunda metin kutularını hızlıca Lorem Ipsum ile doldurabiliyorum. Eklentide çeşitli ayarlar da var, bunları kullanarak da istediğiniz şekilde yerleştirebiliyorsunuz.

İndirmek için: Adobe XD Lorem Ipsum Eklentisi

Confetti

Şekiller, metinler gibi elementlerle Adobe XD’de konfeti efekti oluşturabilirsiniz. Yani seçtiğiniz elementi etrafa rastgele saçabilirsiniz. Aslında ilk gördüğümde “neden böyle bir şey yapayım ki?” diye düşünmüştüm. Sonrasında bir tasarımda kullandım sonrasında ise bayağı bir sevdim eklentiyi. Tek tek uğraşıp dağınık bir görsel oluşturmaktansa eklentiyi kullanmak çok mantıklı tabi.

Örneğin aşağıdaki görseli 15 saniyede oluşturdum.

İndirmek için; Adobe XD Confetti Eklentisi

List Plugin

Hiç Illustrator’de listeleme (bullet list) yapmayı denediniz mi? Denediyseniz ne demek istediğimiz anladınız. İşte aynı his Adobe XD’de de var. O hissi çözmenize yarıyor bu eklenti. Seçtiğiniz metinleri başlarına nokta/kesme koyarak liste haline getiriyor. Kullanınız.

İndirmek için; Adobe XD List Plugin Eklentisi

Stock Image

Tasarımlarda illa ki stok görsellere ihtiyacım oluyor, sizin de oluyor. Bugün olmasa da yarın illa ki olacak. Bu eklentiyle seçtiğiniz şekli, eklenti üzerinden yaptığınız aramayla listelenen stok görsellerden istediğinizle dolduruyor. Bu eklenti Adobe Stock’tan görsel ekliyor; ama unsplash vesaire gibi kaynaklardan da tasarımınıza stok imaj ekleyebiliyorsunuz diğer eklentiler ile. Ben Stock Image eklentisini kullanıyorum diğer alternatiflerine göre performans açısından bir tık daha iyiydi.

İndirmek için; Adobe XD Stock Image Eklentisi

Image Optimizer

Bu eklentiyi de sık kullandığım söylenebilir. Özellikle tasarımı teslim ederken, (zeplin üzerinden olabilir, direkt XD dosyası teslimi de olabilir) tasarımdaki görselleri optimize ederek teslim etmeyi tercih ediyorum. Aslında bu benim şahsi tercihim. Yapmasanız da olur.

İndirmek için; Adobe XD Image Optimizer Eklentisi

Kullandığım daha fazlası var tabi; ama sıralama yaparsak en çok kullandığım Adobe XD eklentileri bunlar diyebilirim. İlerleyen zamanlarda kullandığım diğer eklentileri ve keşfettiğim yeni eklentileri de paylaşacağım.

Şimdilik görüşmek üzere.

Okuma için teşekkürler.

Aslında https://selcukavci.com adresinde yayınlandı.

--

--

--

Senior User Experience Designer at Arçelik selcukavci.com

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Selçuk Avcı

Selçuk Avcı

Senior User Experience Designer at Arçelik selcukavci.com

More from Medium

How To Remove Background From Image In CorelDraw Easily

Can Neuomorphism be inclusive for all Users?

UX Design Case Study for a Fictional App That Aims to Better our Live Comedy Experiences