Lottie Sonunda Adobe XD’ye Geldi

Selçuk Avcı
2 min readOct 27, 2021

--

Son 2 yıldır Adobe XD’den ne bekliyordun diye sorsaydınız tek bir cevabım vardı: Lottie!

Önceleri tasarımlara animasyon eklemek gerçekten bazı zamanlarda bir çile oluyordu. En başta bu animasyonun formatını doğru seçmek gerekiyordu. GIF en bilinen format olsa da dosya boyutları bazı zamanlarda arşa çıkıyordu. APNG çıktığında bir sevinç dalgası yaşadık; ama o da çalışırken bazı problemler yaratıyordu. Lottie ise her yönüyle içimizi eriten bir şey.

Adobe MAX etkinliğinde tanıtılan ve bugün itibariyle de kullanıma sunulan özellik sayesinde artık Lottie dosyalarını direkt olarak Adobe XD içerisinde kullanabiliyoruz. Prototiplerde oynatabiliyoruz, istersek bir kere oynatabiliyor, istersek döngü haline getirebiliyoruz. Ne kadar sevindiğimi anlatamam. Prototiplerde mikro etkileşimleri göstermek için neler çektim zamanında.

Bir Adobe güncellemesine bu kadar sevineceğimi tahmin edemezdim. :)

Kaynak: Adobe

Başka neler var?

Videolar

Lottie ile birlikte bir başka güzellik de artık videoları da kullanabiliyoruz. “Burada video oynayacak” demek yerine prototipte oynayan videoyu gösterebileceğiz.

Videonun oynatma aralığını seçebiliyoruz, sesini kapatabiliyoruz, döngüye sokabiliyoruz ve kullanılacak küçük resmi (thumbnail) seçebiliyoruz. Özellikle küçük resmi değiştirebilmeyi ilk günden eklemeleri çok tatlı olmuş. İlk karesi siyah ya da anlamsız olan videolarda çile çekmeyeceğiz :)

Şimdilik yalnızca MP4 formatında, maksimum 15MB büyüklüğünde ve maksimum 4K çözünürlükte videoları destekliyor. Yarın bir gün artar mı destek bilmiyorum; ama bu haliyle yeterli duruyor.

Kaynak: Adobe

Asset Export

Artık tasarımdaki elemanları 0.1x’ten 10x’e kadar yeniden boyutlandırılmış şekilde export edebiliyoruz. Anladığım kadarıyla Android ve iOS gibi kendimize özel bir boyutlandırma grubu da oluşturabiliyoruz. Denemedim, deneyince güncellerim burayı.

Artık içe aktarılan JPEG dosyaları küçültülmüyor. Gerçi çok fazla küçültmüyordu ve ben genellikle görsel optimizasyon eklentisi kullanıyordum; ama olsun. En azından bazı durumlarda orijinal görsel kalitesini kullanmak güzel.

Behance

Behance üzerinde Adobe XD prototiplerini etkileşimli şekilde paylaşabiliyorduk. Zaten geri kalan kısmı da portfolyomuza görsel yükleyerek yapıyorduk. Artık direkt olarak Adobe XD üzerinden. direkt olarak Behance portfolyomuza ekleyebiliyoruz. Bunu da sevdim.

--

--